Ako vybrať model?

Potešte sa zmenšeninou vášho obľúbeného stroja.

Potešte sa zmenšeninou vášho obľúbeného stroja.

Doba čítania 8 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Druhy

Ponuka je v tomto smere nesmierne bohatá. V prvom rade si preto ujasnite, čo vlastne hľadáte. 

  • Lietadlá a vrtuľníky: dopravné, záchranárske, vojenské, nákladné, stíhacie

  • Lode: zaoceánske parníky, rybárske lode, nákladné tankery, riečne plavidlá, jachty, plachetnice, člny

  • Automobily: športové, luxusné, rodinné, historické, nákladné, kamióny

  • Prostriedky hromadnej dopravy: autobusy, vlaky, električky, metro

  • Motocykle: športové, cestovné, historické, s postranným vozidlom, skútre

  • Bojové tanky a vozidlá: vojenské džípy, obrnené transportéry, vojenské nákladiaky, pásové bojové vozidlá pechoty

  • Poľnohospodárske stroje: kombajny, traktory

  • Stavebné mechanizmy: žeriavy, bagre

model lodi

Na čo sa zamerať

Aký model a pre koho

Výber modelu ovplyvňuje niekoľko základných aspektov. V prvom rade je to práve druh, od ktorého sa následne odvíja konkrétna kategória. Taktiež berte do úvahy, pre koho model kupujete a akým spôsobom bude využívaný. Hľadáte hračku pre dieťa alebo model vhodný na vystavenie vo vitríne či na polici? Zodpovedanie si týchto otázok určí mierku, náročnosť zostavenia modelu, množstvo detailov a v neposlednom rade aj jeho cenu. 

Ďalšou možnosťou je vyhľadávanie konkrétneho modelu dopravného prostriedku alebo stroja. Priamo sa môžete zamerať napríklad na modely áut Ferrari, Lamborghini, Mercedes či Ford, lietadiel Airbus alebo Boeing, resp. bagrov Caterpillar. Niektoré typy sa objavujú častejšie či vo viacerých prevedeniach. Ponuka na trhu s modelmi je však natoľko rozsiahla, že v rámci populárnejších strojov sa na existenciu minimálne jedného modelu možno takpovediac spoľahnúť. 

Pri rozhodovaní neraz zaváži aj konkrétna séria modelov (napríklad Hot Wheels, Matchbox, Burago a podobne). Mimoriadnej obľube sa tešia aj modely na motívy filmov alebo počítačových hier (napríklad Transformers, Star Wars, Autá, Lietadlá, Rýchlo a zbesilo atď).

Mierka a rozmery

Modely sa vyrábajú v rozličných veľkostiach, často vyjadrených pomerom voči rozmeru predlohy. Čím je model väčší, o to viac detailov a pohyblivých častí na ňom nájdete. 

Napríklad model vozidla v mierke 1 : 18 bude dlhý približne 25 cm. Poteší vás do detailu prepracovaným interiérom i exteriérom, otváracími dverami, otočnými kolesami a množstvom ďalších prvkov. Auto v mierke 1 : 43 meria zhruba 10 cm. V tomto prípade je detailov výrazne menej a v rámci pohyblivých častí môžete očakávať nanajvýš otváracie predné dvere. Do tretice spomeňme model v mierke 1 : 78, dlhý cca 5 cm. Toto prevedenie je s ohľadom na svoju veľkosť výrazne zjednodušené.  Iná situácia nastáva pri strojoch, ktoré sú v skutočnosti väčšie. Napríklad v prípade dopravných lietadiel možno za veľmi detailnú mierku považovať už 1 : 100. Najčastejšie sa však stretnete s 1 : 200, prípadne menšou. Presným opakom sú motocykle - najprepracovanejšie modely môžu byť v mierke až 1 : 6.

Mierka pochopiteľne definuje aj rozmery. Tento aspekt môže byť rozhodujúcim z hľadiska umiestnenia modelu, resp. spôsobu jeho využívania. Podobne je to i s hmotnosťou. Robustný a ťažký kovový model oceníte ako dekoráciu – pre malé dieťa môže predstavovať potenciálne riziko.

Zostavený alebo nezostavený

Modely možno zakúpiť ako hotové kusy alebo v podobe desiatok či stoviek dielikov, ktoré musíte poskladať. V tomto smere zohráva podstatnú úlohu práve to, pre koho sú určené. Malé dieťa najviac poteší hotový model, resp. pozostávajúci iba z niekoľkých častí, zatiaľčo dospelý modelár si vychutná niekoľko mesiacov trvajúce spájanie 800 dielikov do výslednej podoby lietadla. 

Počet dielikov vám čiastočne naznačí náročnosť zostavovania modelu. Treba však myslieť i na spôsob, akým sa jednotlivé diely spájajú. Pri niektorých modeloch ich stačí zacvaknúť, v iných prípadoch vás čaká lepenie či skrutkovanie. Občas sa nevyhnete ani rôznemu zalamovaniu alebo orezávaniu. 

Profesionálne modely bývajú bez farebnej úpravy – táto úloha totiž prináleží modelárovi. Majte však na pamäti, že lepidlá, farby a ďalšie prvky potrebné na zostavenie takéhoto diela nemusia byť súčasťou základnej výbavy. Profesionálne modely sú preto zvyčajne vhodné pre nadšencov, ktorí si farby, lepidlá a ostatné nástroje zaobstarávajú osobitne.

Materiál

Určuje, nakoľko bude model odolný a autentický. Tie najkvalitnejšie bývajú z kovu, ktorý zvyčajne najpresnejšie zodpovedá realite. Umožňuje totiž spracovanie každého detailu. Kovové modely sú navyše mimoriadne odolné. 

Ďalším obľúbeným materiálom je plast. Vyniká výrazne nižšou hmotnosťou, takže poslúži ako hračka. Vo vitríne sa však bude viac vynímať vierohodnejšie prevedenie z kovu. 

Za menej tradičné riešenie možno považovať drevo. Často ho nájdete pri modeloch, ktoré si musíte poskladať a dodatočne zafarbiť. Vzhľadom k svojej podstate drevo neumožňuje spracovanie drobných detailov. Z tohto dôvodu sa často kombinuje s plastom alebo kovom. Typickým príkladom sú modely historických lodí, ktoré pochádzali z dreva i v skutočnosti. 

Z ďalších možností stojí za zmienku guma. Tieto modely nebývajú príliš detailné – častokrát ide napríklad o prívesky na kľúče. Na trhu nájdete i modely zo skla. Z princípu príliš nezodpovedajú realite, ale napriek tomu môžu poslúžiť ako veľmi efektná dekorácia. Pre malé deti existujú plyšové modely – síce jednoduché, ale na hranie ideálne.

Vzhľad a farba

Väčšina modelov vychádza z reálnej predlohy, ktorá do značnej miery určuje ich vzhľad. Napriek tomu sa však môžu dva rovnaké modely odlišovať - predovšetkým z hľadiska mierky a použitých materiálov. K dispozícii sú tiež fiktívne modely, ktorých podoba je výsostne v rukách ich tvorcu. 

Na trhu si možno vybrať spomedzi rozsiahleho spektra farebných prevedení. Pripravte sa však na to, že nájsť konkrétny typ modelu v určitom odtieni môže byť pomerne zložité. Obľúbené predlohy bývajú dostupné v mnohých farbách, pri menej častých budete v tomto smere čeliť užším možnostiam. 

Vzhľad modelu do veľkej miery ovplyvňuje aj vierohodnosť jeho spracovania. Môže ísť napríklad o spôsob vyhotovenia svetiel a značiek výrobcu. Kvalitnejšie modely disponujú i detailne prepracovaným interiérom vrátane prístrojovej dosky, pochrómovanej kľučky s výfukmi alebo antény. Nemenej dôležitými sú aj pneumatiky, ktoré by v záujme maximálnej autentickosti mali byť vyrobené z gumy. 

Všímajte si tiež rôzne doplnky charakteristické pre daný typ modelu (napr. hasičské hadice pri hasičskom aute, zbrane a kanistre s palivom v prípade obrneného transportéra alebo náhradná pneumatika na terénnom aute). Pokiaľ má model prístupný motor, môže ísť o jednoduchú napodobeninu i precíznu kópiu originálu.

Cena

Za najlacnejšie plastové modely v malej mierke, a tým pádom chudobnejšie na väčšie detaily, zaplatíte 4-8 eur. Kvalitnejšie v strednej mierke vyjdú na približne 11-39 eur. Hodnota profesionálnych kovových modelov presahuje hranicu 39 eur. Vždy však záleží na kvalite prevedenia a veľkosti modelu.

model letadla

Funkcie a možnosti

  • Pohyblivé časti – tieto detaily znásobujú autentickosť modelu. Vo všeobecnosti platí: čím väčšia mierka (a tým aj samotný model), tým viac pohyblivých častí. V prípade áut môže ísť napríklad o dvere a predné kolesá, pri helikoptérach sú to vrtule, lietadlá mávajú pohyblivé ovládacie prvky na krídlach. Na bagri sa môže hýbať lopata, na lodi kormidlo. Majte však na pamäti, že pohyblivé časti modelov určených na vystavenie nebývajú dimenzované na častú manipuláciu. Vo všeobecnosti zvyšujú náchylnosť celého modelu na poškodenie. 

  • Podstavec, resp. stojan ako súčasť balenia – často dopĺňa modely určené na prezentáciu. So stojanom sa stretnete predovšetkým pri  lietadlách – keď ich totiž položíte na trup, nepôsobí to príliš vierohodne. Lode a automobily disponujú podstavcom, na ktorý ich skrátka umiestnite alebo priskrutkujete. Môže obsahovať aj značku a model predlohy. 

  • Figúrky ako súčasť balenia – v rámci detských modelov zväčša nechýbajú postavičky, ktoré zvyšujú možnosť interakcie a bývajú zdrojom zábavy. Spomeňme napríklad požiarnikov patriacich k hasičskému vozidlu, pilota vo formule alebo robotníka pri bagri. Mimoriadnej obľube sa tešia figúrky rozmerovo uspôsobené tak, aby ich bolo možné umiestniť i priamo do vnútra modelu.